SON DAKİKA
Hava Durumu

EPDK duyurdu: Benzin ve motorine indirim geliyor

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz "rafinerilerin gerekli adımı hızla atmasını ve marj oranını gönderdiğimiz yazı doğrultusunda güncellemesini bekliyoruz. Yapılacak güncelleme neticesinde benzin ve motorinde 1 ila 1 buçuk TL düzeyinde bir indirim olacaktır” açıklamasında bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 20.02.2024 14:38
Haber Güncellenme Tarihi: 20.02.2024 14:38
Kaynak: Diğer
EPDK duyurdu: Benzin ve motorine indirim geliyor

Özellikle son günlerde küresel düzeyde yaşanan gelişmeler uluslararası piyasalarda sadece brent petrolün değil motorin ve benzin gibi işlenmiş ürünlerin fiyatlarını da yukarı yönlü etkiliyor. Türkiye’de de akaryakıt fiyatları serbest piyasa koşullarında belirleniyor ve uluslararası piyasalarda yaşanan bu gelişmeler piyasamızdaki fiyat hareketlerini de doğrudan etkiliyor.

Motorin ve benzin fiyat oluşumunda; ithal edilen ürün maliyetinin yanı sıra rafineri, dağıtıcı ve bayi marjları ile vergiler temel belirleyici konumunda. Rafineri, dağıtıcı ve bayii marjları kanunla belirlenmiş metodoloji ile uygulanıyor ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından bu oranların doğru uygulanıp uygulanmadığı titizlikle takip ediliyor. Benzin ve motorin fiyatları -devlet eliyle değil- serbest piyasa koşullarında kendine özgü formülasyon ile belirlenirken, bu fiyatların belirlenmesinde herhangi bir sebeple piyasa yapısını bozucu kar hareketlerinin tespiti halinde EPDK’nın tavan fiyat uygulama yetkisi bulunuyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu son süreçte bazı ülkelerden ithal edilen ham petrol ve işlenmiş ürün fiyatlarının rafinerilere sağladığı fiyat avantajının tüketicilere de yansıtılması için harekete geçti.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz gerek uluslararası piyasalardaki gerekse yurt içindeki fiyat hareketlerini titizlikle takip ettiklerini belirterek ithal ham petrol ve işlenmiş ürünler ile ilgili ortaya çıkan fiyat avantajlarının tüketicilere de yansıtılması için rafinerilere yazı gönderdiklerini açıkladı.

EPDK Başkanı Yılmaz: “Benzin ve motorin fiyatları serbest piyasada oluşuyor. Kurallar ve formül belli. EPDK olarak hem rafineri-dağıtıcı ve bayii gibi piyasa oyuncularının uygulamalarını hem de fiyat hareketlerini sıkı şekilde takip ediyoruz. Akaryakıt piyasamızın serbest yapısı elbette önemli ancak tüketicilerimizi korumak, fiyat hareketlerini titizlikle takip etmek, kar oyunlarına izin vermemek de bizim görevimiz.” dedi.

Rafinerilere bir yazı göndererek gerekli uyarıları yaptıklarını belirten Yılmaz, bu doğrultuda rafinerilerin yapacağı güncelleme ile benzin ve motorinde 1 ila 1 buçuk TL düzeyinde bir indirim yaşanacağını açıkladı. EPDK Başkanı şunları söyledi:

“Özellikle bazı ülkelerden ithal edilen ham petrol ve işlenmiş ürünler, rafineriler için önemli bir kar avantajına sebep oldu. Bunun tüketicilere de yansıtılması gerekiyor. Rafinerilerin gerekli adımı hızla atmasını ve marj oranını gönderdiğimiz yazı doğrultusunda güncellemesini bekliyoruz. Yapılacak güncelleme neticesinde benzin ve motorinde 1 ila 1 buçuk TL düzeyinde bir indirim olacaktır.”

Kaynak: Diğer

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.