SON DAKİKA
Hava Durumu

Polikistik over sendromunda 5 önemli beslenme taktiği

Yazının Giriş Tarihi: 23.04.2024 21:25
Yazının Güncellenme Tarihi: 23.04.2024 21:25

Polikistik over sendromu, doğurganlık dönemindeki kadınların %5-10’unda rastlanan hormonal bir bozukluktur. Adet döngüsü bozuklukları, aşırı tüylenme, hormonal dengesizlikler sonucu hekim tarafından tanısı koyulmaktadır. Hormonal dengesizliğin ve insülin direncinin de getirisi ile polikistik over sendromuna sahip kadınlarda ağırlık kazanımı, insülin direnci gibi sağlık sorunları görülmektedir.Medikal tedaviye ek olarak yaşam tarzında yapılacak değişiklikler polikistik overlerde olumlu etkiler sağlamaktadır.

Sürdürülebilen sağlıklı beslenme alışkanlıklarının geliştirilmesi ve düzenli yapılan fiziksel aktivite sonucunda sağlanan %5’lik bir ağırlık kaybı ile bile oluşan insülin direncini azaltır ve adet döngüsünü düzenleyebilir.

Beslenme düzenimizde neleri değiştirelim ? 

-Basit karbonhidratlardan uzak durulmalıdır. Basit karbonhidratlar; beyaz ekmek, pirinç, hamurişi, tatlılar, şekerlemeler ve paketli gıdalardır. Bunun yerine sağlıklı karbonhidrat kaynakları diyete eklenmelidir. Meyve , sebze, kurubaklagiller, tam tane tahıllar gibi. Bu sayede lif alımını da  arttırılarak kabızlığın ve insülin direncinin önüne geçilmektedir.

-Sağlıklı yağların diyete eklenmesi ile insülin düzeylerinin normalize edildiği saptanmıştır. Zeytinyağlı yemekler yapılmalı, balık tüketimi haftada 2 gün sağlanmalıdır.Ek olarak yağlı tohumlar, avokadoya diyette yer verilebilir.Kızartma gibi pişirme yöntemleri tercih edilmemelidir.

-Düzenli öğünler oldukça değerlidir.Öğün atlamadan en az 3-4 öğün sağlanmalıdır.Aralarda atıştırma yerine protein ve sağlıklı karbonhidrat kaynakları birleştirilmeli bu sayede tokluk süresi uzatılmalıdır.

-Diyetin protein içeriği yüksek tutulmalı öğünlere protein kaynakları eklenmelidir.Özellikle bitkisel protein kaynağı olan kurubaklagillere haftada 2 kere yer verilmelidir.

-Polikistik over sendromuna sahip kadınların günde 30 dakika orta şiddette egzersiz yapmaları önerilmektedir.Yürüyüşün düzenli sağlanması bile büyük bir etki gösterecektir.

-Son olarak yapılan çalışmalarda kromun 1000μg düzeyinde takviye olarak kullanımının olumlu etkileri bulunmaktadır ancak hekiminize danışmadan takviye kullanımı sağlamamanız gerektiğini hatırlatmakta fayda olacaktır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.