SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Tiny House Bursa Ovası’nı katlediyor

Son yıllarda doğa dostu olarak yansıtılan ve pıtrak misali çoğalan tiny house ile  bungalov tipi evler, tarım alanlarını tehdit eder noktaya geldi. Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi eski Başkanı Füsun Uyanık, tiny  house ve bungalov evlerin sektöre dönüştüğünü anlatarak, “Bursa’da tarım toprakları üzerinde inşa edilen bu tip evlerin çoğu planlarda görünmüyor. Yeni Çevre Düzeni Planı’nda, tarım topraklarının korunması için mutlaka bu tip yapıların önüne geçilmesi gerekir” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 10.07.2024 20:34
Haber Güncellenme Tarihi: 10.07.2024 20:34
Kaynak: Mustafa ÖZDAL
Tiny House Bursa Ovası’nı katlediyor

Pandemiden sonra yaygınlaşan tiny house ve bungalov tipi evlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Birçoğu tarım alanlarının üzerine inşa edilen evler, doğa dostu olarak yansıtılıyor. Ancak maliyeti düşük bu tip evler, ticari kazanç haline dönüştü. Hem arsa hem de yapım maliyeti düşük olan evler, büyük karlarla vatandaşa satılıyor. Üstelik bu tip evlerin üretildiği imalathanelerin bir bölümü de kaçak ve tarım alanları üzerinde faaliyet gösteriyor.

TARIM DIŞI GÖSTERİLEREK İZİN ALINIYOR

Bursa Ovası’nı tahrip eden tiny house ve bungalov tipi evler hakkında Bursapost’a konuşan Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi eski Başkanı Füsun Uyanık, “Doğa dostu olarak yansıtılan evler, tarım toprakları üzerinde inşa ediliyor. Çünkü bu alanlar, hem 1/100.000’lik, 1/5000’lik hem de 1/1000’lik planlarda tarım alanı olarak görünüyor. Bu tip evleri yapanlar, ya Tarım İl Müdürlüğü’nden marjinal yazısı alarak ya da üniversitelerden olumlu görüş alarak, izin süreçlerini tamamlıyorlar. Yani bu alanları, tarım dışı gösteriyorlar. Ancak bu alanlar, tarım topraklarıdır.” dedi. 

YENİ ÇEVRE DÜZENİ PLANIYLA BU EVLERİN ÖNÜNE GEÇİLMESİ LAZIM

Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne çağrı yapan Uyanık, yeni Çevre Düzeni Planı’nın bir an önce hayata geçirilmesini istedi. Yeni Çevre Düzeni Planı’nda tiny house ve bungalov tipi evlerin, tarım topraklarının korunması adına kırmızı çizgiler olarak işaretlenmesi lazım. Yani bu kuralın plan notlarına da işlemesi gerekir” dedi. Bursa’nın nüfusu göz önüne alındığında, bu tip evlere ihtiyaç olmadığını da sözlerine ekleyen Uyanık, ticari kazanç uğruna Bursa Ovası’nın katledilmesine izin verilmemesini istedi.

Kaynak: Mustafa ÖZDAL

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.