SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Elektriğe indirim, dağıtım bedellerine yüklü zam!

Elektriğe yüzde 38 zam yapıldı, fatura dağıtım bedellerine odaklandı. Elektrik Mühendisleri Odası, dağıtım bedeline yüzde 58,9 oranında zam yapıldığını belirtti. Enerji bedeli artışı konutlarda sınırlı kaldı.

Haber Giriş Tarihi: 01.07.2024 16:13
Haber Güncellenme Tarihi: 01.07.2024 16:13
Kaynak: Mustafa ÖZDAL
Elektriğe indirim, dağıtım bedellerine yüklü zam!

Elektriğe yapılan yüzde 38’lik büyük zammın arka planında dağıtım şirketlerinin olduğu anlaşıldı. Elektrik Mühendisleri Odası’nın açıklamasına göre, zamlı elektrik tarifesinde, perakende enerji bedelindeki artış konutlar için yüzde 2,5 ile sınırlı kalırken, şirketlere aktarılan dağıtım bedeline yüzde 58,9 oranında zam yapıldı. Böylece vatandaşın ve şirketlerin belini bükecek zammın, elektriğe değil, dağıtım bedellerine yapıldığı anlaşıldı.

DAĞITIM BEDELİ PAYI YÜZDE 65’İ GEÇTİ

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olacak elektrik tarifeleri üzerinden yaptığı incelemede, perakende enerji bedelindeki artış konutlar için yüzde 2,5 ile sınırlı kalırken, dağıtım şirketlerine aktarılan dağıtım bedeline yüzde 58,9 oranında zam yapıldığını belirtti. "Kamu eliyle yürütülmesi gereken hizmetin özelleşmesi, fahiş düzeyde pahalılık yaratmanın yanında, kamu kaynaklarının özel sektöre sınırsızca aktarılması sonucunu da doğurmuştur" açıklamasını yapan EMO’nun hesaplamasına göre, 4 kişilik bir ailenin asgari 230 kWh elektrik tüketimi üzerinden aylık faturası 476,6 TL’ye yükseldi. EMO’dan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Odamızın hesaplamalarında 4 kişilik bir ailenin asgari yaşam standartlarını korumak için aylık 230 kWh enerji tüketeceğini hesaplamaktayız. Günlük ortalaması 8 kWh’i geçmeyen bu tüketim için aile bütçesinden ayrılması gereken 345,4 TL, bu zamla birlikte 476,6 TL’ye yükseldi. Temmuz 2024 itibarıyla oluşacak faturanın yalnızca yüzde 23,8’i enerji bedelinden oluşacaktır. Faturanın yüzde 65,9’unu ise dağıtım bedeli oluşturmaktadır. Fon ve vergilerin oranı ise yüzde 10,3’te kalmaktadır. Son tarife değişikliğiyle zaten yüzde 57,2 düzeyinde olan dağıtım bedelinin payının yüzde 65,9’a tırmandırılması normal kabul edilmemelidir."

ENERJİ ÜRETİM MALİYETİNDE OLMAYAN ARTIŞ DAĞITIM BEDELİNDE

Faturanın en önemli kalemi olması gereken enerji bedeli, dağıtım bedelinin çok gerisinde kalmış durumda. Elektrik şirketlerine giden bu pay bir süredir enerji bedelinden daha yüksek. Bu durumun piyasanın çarpık bir biçimde yapılandığını gözler önüne serdiğini ifade eden EMO, "EPDK’nin açıklamasında kullandığı 'enerji üretim maliyetlerinde yaşanan artış' ibaresi açıkça zamma mantıklı bir gerekçe üretmeye çalışan bir manipülasyon çabasıdır. Enerji üretim maliyetlerinde ciddi bir artış yaşanmadığı herkes tarafından bilinen bir gerçektir. EPİAŞ’ın resmi bülteninden alınan son 12 aya ait aşağıdaki PTF/SMF grafiği de bu gerçeği doğrulamaktadır. Zaten dağıtım bedeline yüzde 58,9 oranında zam yapılması, artışın dağıtım bedeli kaynaklı olduğunu göstermektedir. Bir başka deyişle 50 kuruşun altında bir bedelle temin edilen birim elektrik enerjisinin ancak 1,36 TL’ye tüketiciye ulaştırılabilmesi, hiçbir ekonomik gerçekle uyuşmamaktadır." açıklamasını yaptı. Enerjide yeniden bir kamu tekeli kurulması çağrısı yapan EMO Yönetim Kurulu, ucuz, kaliteli ve güvenilir enerjiye erişimin tüm yurttaşlar için temel hak olduğunu vurguladı.

Kaynak: Mustafa ÖZDAL

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.