SON DAKİKA
Hava Durumu

Gemlik, Beyrut olur mu?

Yazının Giriş Tarihi: 24.02.2024 15:04
Yazının Güncellenme Tarihi: 24.02.2024 15:04

Beyrut merkezindeki limanda salı günü akşam saatlerinde meydana gelen patlamayla daha önce görülmemiş bir facia yaşandı.

100 den fazla kişinin hayatını kaybettiği, 5 binden fazla kişinin yaralandığı ve 100'den fazla kişinin arandığı patlama ile Lübnan'ın başkentinin büyük bir bölümünü yerle bir eden olayla ilgili olarak limanın füze ile vurulduğu, tahrip kalıpları patlatıldığı üzerine tezler iler sürüldü.

Bu facianın arka planında İsrail ile Hizbullah ve DEAŞ gibi gruplar olduğu iddiaları ortaya atıldı. İsrail’in patlamaya pek üzülmemesine rağmen kimse patlamayı üstlenmedi.

İlk video görüntülerinde binada başlayan bir yangının ardından o korkunç patlama meydana geliyor.

Beyrut Limanı'ndaki bir depoda çıkan yangının 2 bin 750 ton amonyum nitratın bulunduğu depoya sıçramasıyla meydana gelen patlama sonucu olduğu ve patlamaya neden olan amonyum nitratın sahibinin, Güney Kıbrıs'ta yaşayan Rus tüccar  Igor Grechushkin olduğunu açıklandı.

Amonyum nitrat ülkemizde de üretilen ve suni gübre olarak kullanılan bir üründür. Bir zamanlar Kütahya Azot Sanayii de üretilen ve TAK (teknik amonyum nitrat) denilen karışım MKE üzerinden patlayıcı olarak kullanılmak üzere yol müteahhitlerine veriliyordu.

Konunun Bursa ve Gemlik’i ilgilendiren tarafı ise özelleştirilen Gemlik Gübre A.Ş. de yüzde 26 lık ayarı olan Amonyum nitrat üretiminin yapılmasıdır.

Depoda fazla bekletildiğinde kireçlenen Amonyum Nitrat ya da amonyak tankları patlamaya hazır bomba gibi Gemlik’i, Serbest Bölgeyi ve hatta yanında kurulacak olan TOGG için tehdit olabilir.

Geçtiğimiz yıllarda baca sızıntısı ile havayı tehdit eden Amonyak gazı üzerindeki tartışmaları balık hafızalılar unutmuş olabilir ancak Beyrut örneği tesisisin güvenlik açısından denetlenip denetlenmediği sorusunu akıllara getiriyor.

Tedbirsizlik huyumuz olduğundan biz böyle kazalara işin fıtratı gereği deriz, güvenliği Allah’a emanet ederiz ama başımıza gelmeyen kalmaz.

Gemlik’te neler olduğunu ve olmadığı konusunda bir açıklama bekliyorum. Panik değil, tedbirli olalım.

Not: Bu konuda bilgisine başvurduğum eski bir KİT olan TÜGSAŞ A.Ş Ticaret Daire eski Başkanı Erol Gürçay’a teşekkür ederim.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.